Oglądasz posty wyszukane dla hasła: Czarnorzecko Strzyżowski Park Krajobrazowy
Wiadomość
  Nowy portal - zapraszam
Nie przesadzajcie. Na portalu w artykule o Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym znalazłam w sumie kilka poważnych błędów merytorycznych i bardzo wiele nieścisłości. Gdyby to napisał przewodnik to nieźle oberwałby i na tamtym forum. Mam wrazenie, ze konieta nigdy nie była na terenie Pogórza Dynowskiego i Strzyżowskiego.
 
  Kijki trekkingowe - poradnik
Dzięki Baśka za link. Wasza strona jest ciekawa. Część artykułów jest skopana jak np. pełen błędów i nieścislości tekst o Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym (gdyby pisał go przewodnik to naprawdę oberwałby) ale też są wartościowe publikacje np. ta o membranach.
Kupiłam leki, bo Ktoś mi doradził. Jakościowo bardzo dobre ale nich sz... ... trafi rączki i taśmę. Ranią ręce. Muszę chodzić w sportowych rękawiczkach. Szukam więc jakiś dobrych, a nade wszystko wygodnych w użyciu kijków.
Podam Wam i nr buta i nr konta. Co mi tam.
  Rowerem po Czarnorzecko - Strzyżowskim PK
Witam !
Zachęcam wszystkich do rowerowych wycieczek po Czarnorzecko - Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, który zlokalizowany jest na Pogórzu Dynowskim (okolice Krosna).
Nie ma tam wyznaczonych ścieżek rowerowych ale tereny są naprawdę rewelacyjne.
W razie czego służę jakąś mapką i mini przewodnikiem.
Wrzucam kilka fotek z moich rowerowych wojaży.

  1
Prze weekend łaziliśmy z bratem po okolicznych lasach; ptaków wprawdzie niewiele, ale piór akurat nie brakowało:

29 XI; trasa Krosno/głowienka/wrocanka/bóbrka/chorkówka(cztery ostatnie to sąsiednie *wioski; dwie ostatnie przebyliśmy lasem):
*myszołów- okrywa brzuszna; zawieszona na cierniach w polach w głowience
*sójka- wypierzona p-lotka w zadrzewieniu we wrocance
*rudzik- oskub w tychże zadrzewieniach
*makolągwa- pojedyncze pióro- miejsce jak powyżej
*grubodziób- kilka lotek w lesie; młodnik jodłowy
*kos- oskub w lesie;
*sosnówka- j.w.
*myszołów- sterówka w lesie
*bogatka- oskub w lesie
*grzywacz- pojedyncze pióra w lesie

30 XI; las we wsi kombornia; Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy:
*paszkot- dwie sterówki i mnóstwo okryw
*myszołów- okrywa
*myszołów- p-lotka
*sikora sp.- lotki
*dzięcioł sp.- lotka
*grzywacz- oskub

1 XII; okoliczne skubalnie:
*gołąb miejski- 1 oskub
*sierpówka- 2 oskuby
*makolągwa- 1 oskub
*kwiczoł- -ll-
*gil- -ll-
*bogatka- -ll-
*wróbel- 2 oskuby
*dzięcioł duży- 1 oskub
*zięba- -ll- wykonany przez czworonoga
*gawron- martwy ptak
*cierniówka- oskub

Pozdrawiam
 
  Wydawnictwa i mapy dotyczące Pogórza Strzyżowskiego
Mapa Compass : Pogórza Strzyżowskie i Dynowskie (Czarnorzecko-Strzyżowski PK)

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy obejmuje południową część Pogórza Strzyżowskiego i oddzieloną od niej doliną Wisłoka południowo-zachodnią część Pogórza Dynowskiego. Przyjezdnych witają tu piękne lesiste wzgórza, rozległe doliny i malowniczy przełom Wisłoka. Obszar ten, ze względu na swoje położenie jest jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Posiada wiele ciekawych miejscowości o bogatej historii i kulturze oraz rozbudowaną bazę gospodarstw agroturystycznych. Można tu skorzystać z kompleksu ścieżek edukacyjno-rekreacyjnych, a zimą z wyciągów narciarskich. Miłośnicy historii mogą tu znaleźć atrakcje w postaci pozostałości po II wojnie światowej jak również wiele cennych zabytków architektury. Mapa obejmuje obszar od Brzostka na zachodzie po Brzozów na wschodzie oraz od Czudecu na północy po Krosno na południu. Na stronie opisowej wyczerpujące informacje o przedstawionym terenie, informator krajoznawczy, barwne fotografie oraz wybrana baza noclegowa.administrator dnia Wto Kwi 28, 2009 17:47, w całości zmieniany 1 raz
  Działalność lodowca ?
dokladnie jak mowi kenny, poza tym w Karpatach jest wiecej takich skałek i to dużo większych

http://gr.introne.com/teoria/art_przadki.htm


zródło: http://www.trekandmore.pl/viewone-0-6-38,rozmaitosc-doznan-w-czarnorzecko-strzyzowskim-parku-krajobrazowym.html
  Nowa mapa Pogórza Dynowskiego i Strzyżowskiego
Miło mi poinformować miłośników Pogórzy, że Compass wydał nową mapkę po Pogórzach Dynowskim i Strzyżowskim, a konkretnie po Czarnorzecko - Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.

Więcej szczegółów na:
http://www.odyssei.com/Nowa-mapa-Pogorzy/400_news.html

  Jaskinie - Beskid Niski i Pogórze Dynowskie
Fragment mojej pracy licencjackiej:

"Najbogatszą gminą w walory przyrodnicze, pod względem występowania jaskiń jest gmina Korczyna (tab.9 i ryc.3). Wszystkie z dwudziestu jaskiń znajdują się w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Wg Figiela (1999), jaskinie są zazwyczaj niewielkie, wąskie oraz ciasne, a przy tym niebezpieczne z uwagi na możliwość osypywania się skał ze stropu jaskiń. Najdłuższe z nich są usytuowane na północnym zboczu Królewskiej Góry: Jaskinia Wesoła (75 m), Jaskinia Nelsona (25 m) i Jaskinia Sucha (50m). Dwie jaskinie położona są na południowym stoku Suchej Góry, w niewielkiej odległości od drogi prowadzącej do stacji nadawczej TV. W niektórych jaskiń zamieszkują chronione gatunki zwierząt, jak np. nietoperze. Duża część tych jaskiń, jaskiń szczególnie te większe, to prawdopodobnie dawne sztolnie górnicze związane z eksploatacją surowców mineralnych."
  Ogończyki 2008
Okolice Krosna są wyjątkowo piękne - zarówno Czarnorzecko-Strzyżowki Park Krajobrazowy, rozległy Jasielski Park Krajobrazowy czy też Magurski Park Narodowy - jak widać ochrona tych terenów ma swoje uzasadnienie, na czym korzystają min. motyle.

A ogończyki faktycznie spotkałem w wytypowanym przez Ciebie Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, w którym bywam najczęściej...
  Argynnis laodice
A czy ktos obserwował ją w moich okolicach?? Parki krajobrazowe (Czarnorzecko-Strzyzowski i Jaśliski), narodowe (magurski), a może jeszcze gdzieindziej??


tak 1 okaz zlowilem na Polanach Surowicznych......12 sierpnia 1995..........wielce mnie to wtedy zaskoczylo....
  Miód pszczeli- dwa rodzaje
pora sprzedać, to na co sie zapracowało w wakacje:

Miód znajduje sie w słoikach 1litr(ok1,35-1,4kg), pochodzi z mojej pasieki w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, z dala od ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych, sąsiedzi nie robili oprysków wtedy co nie trzeba.

1. rodzaj: akacjowo-malinowy. Częściowo skrystalizowany, dość jasny. Dużo fruktozy jest z pewnością w tym miodzie. W mądrych książkach polecają taki chorym na serce i starszym, ja polecam tym którym smakuje.
20 zł słoik

2. rodzaj: lipowo-wielokwiatowo-spadziowy (przewaga lipy, znajomy pszczelarz mówi że to lipowy, ale ja jestem dokładny). jeszcze nie skrystalizowany, troszkę ciemniejszy od tego wyżej.
20 zł słoik
poza tym mam jeszcze kilka słoików spadziowego (czarny niemal) po 25 zł, ale mogą się skończyc szybko.

Miód bedzie dostępny (tz bede miał transport do mieszkania w Krośnie) około 24 września. Odbiór w Kopcu, a jeśli ktoś mieszka niedaleko od centrum lub od Guzikówki- zaniosę wprost do domu (bo miód jest dość ciężki, a klienta sie nie przemecza)

kontakt gg 9292845
lub klasa II H - Kamil-łatwo poznac po brodzie

[ Dodano: Nie Paź 08, 2006 4:20 pm ]
Wypycham temat do przodu, bo ogłoszenie nadal aktualne. Mam nadzieje że nikt sie nie obrazi.

Informacje z ogłoszenia aktualne, miód teraz juz dostępny od ręki, dostawa do szkoły w odpowiednim , zabezpieczającym przed rozbiciem opakowaniu-oczywiście.
  Zmiana redaktora N.P.M. - rozmowy ciąg dalszy...


A Lucyna - piszę to już nie wiem który raz (poprzednio na innych forach).
Jeśli masz do kogoś konkretne zarzuty o plagiat, lub o ściąganie z sieci - to napisz to wyraźnie.

Pisanie:


mam wrażenie, że autorzy piszą je na podstawie stron internetowych. Nie przewodników ale komercyjnych stron internetowych. To mnie razi.


Rzuca złe światło na redakcję a nie jest absolutnie niczym poparte.

Pozdrowienia

Basia Zygmańska

Basiu rozmawiałyśmy już o tej sprawie, a raczej awanturowałaś się ze mną już kilka razy na różnych forach internetowych.
Mówie m.in.o wyjatkowo kiepskim pod względem merytorycznym artykule opublikowanym w npm. Dotyczył on Pogórza Przemyskiego i był Twojego autorstwa.
W Waszym nowym wortalu jest kiepściuchny artukuł, a raczej zajawka na temat Beniowej. Takze bardzo liczne zastrzeżenia można mieć do "Rozmaitości doznań w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym".
  Bezpieczne góry
Oj Łukasz, nie idziesz z postępem. Wg mnie quady na szkoleniu to nieodzowna rzecz. Dzieci należy od maleńkości uczyć podstaw bezpiecznego poruszania się po górach. W tym uskakiwania przed pędzącymim skuterami, quadami i motorami.
Na poważnie. Fajna akcja jest szykowana w Bieszczadach. Mówił mi o tym jeden z organizatorów, dyr parków krajobrazowych w Krośnie. W długi weekend, a już trwa u nas, organizowane są "trójki" =wspólne patrole policji, straży leśniej i parkowców. Kilka dni temu taka akcja pod kryptonim Czarnorzeki 2008 odbyła się na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Przyniosła efekty. Kilku panów zostało złapanych na gorącym uczynku. Reszta wyczynowców na samą wieść o patrolowaniu wyniosła się z pogórza.
  Alcedo wiesz ???

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy o powierzchni 25 784 ha, chroni i udostępnia dla turystyki, wypoczynku i nauki unikalną przyrodę obejmuje tereny leżące na pograniczu Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego. Najwyższe partie Pogórzy wchodzące w skład parku porastają lasy bukowo-jodłowe, należące do regla dolnego - piętra charakterystycznego dla pasm beskidzkich. Najbardziej cenne zbiorowiska buczyny karpackiej objęte zostały ochroną w formie rezerwatów przyrody Góra Chełm i Herby.

Charakterystyczną ozdobą głównego pasma Pogórza jest ciąg piaskowcowych wychodni skalnych, przedziwne uformowanych przez erozję ostańców z zamierzchłej przeszłości geologicznej. Z 14 grup skalnych ochroną rezerwatową objęto zgrupowanie największych okazów na wierzchowinie koło Czarnorzek Prządki i 4 mniejsze skałki w Woli Komborskiej jako pomniki przyrody nieożywionej. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku jest mozaika pól uprawnych wynikająca z rolniczo-leśnego charakteru parku i dużego rozdrobnienia gospodarstw. Park posiada wiele cennych zabytków: kościołów i cerkwi, zespołów dworskich, miejsc pamięci narodowej. Aktywną formą wypoczynku - połączonego z poznawaniem przyrody a także piękna krajobrazu parku, może być zwiedzanie ścieżek przyrodniczych, tras rowerowych, szlaków turystycznych.

cytat zaczerpniety z http://www.parkikrosno.pl/parki/

jesli chodzi ci o ostance skalne to są w rezerwacie Prządki oraz w okolicach zbudowane z piaskowca magurskiego
piekne miejsce - polecam
  Rykowisko
Najbliżej na prawdziwe rykowisko dziesiątek jeleni bedziesz miał chyba w Bieszczady.

Oczywiście mówie o tych bieszczadzkich dorodnych bykach, co nie zmienia faktu ze jelenie mozna spotkać w dużych kompleksach leśnych, w pobliżu tarnowa moze np Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazow. To najbliższe Parki Krajobrazowe w pobliżu Tarnowa.
  Dewastacja polskich lasów
Ludzie robia to tak wysprzataja swoje obejscia i smieci do lasu! U siebie maja czysto i są spokojni.Zauważyłem ze najbardziej smiecą ludzie mieszkający w jego sąsiedztwie robiąc to w mysł zasady przed domem czysto a za domem nikt nie widzi.A w moich okolicach tez od pewnego czasu prowadzi sie darmowa zbiórke selektywną.Nie zwraca sie tez uwagi na Rezerwat Przyrody kamera oraz Czarnorzecko-Strzyżowski Park krajobrazowy.Ja tez jestem zdania że szansa jest w młodych bo starych przyzwyczajen juz raczej ludzie nie zmienią.
  Wspólne wypady - Rzeszów i okolice.
Zasuwamy w niedzielę tam gdzie chcieliśmy, czyli Czarnorzecko-Strzyżowski park krajobrazowy. Mapka poniżej. Kto jedzie z nami? niedziela rano. Dystans pewnie ponad 120km lub więcej.
To jest pomiędzy Bonarówką a Brzeżanką


W tamtym roku wyszło nam ponad 134km czyli troszkę więcej czasu trzeba zarezerwować. Wyjazd rano w niedzielę. Jeszcze napisze dokładnie o której. Na razie jedzie jeszcze mój kolega.
  Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy.
Jak sama nazwa wskazuje rozciąga się od Czarnorzek do Strzyżowa. Dla jadących w Bieszczady dodam że najlepiej jechac tam z krajowej "9" skrótem w kierunku Krosna z Lutczy / około 40 km od Rzeszowa/. A potem bez trudu zauważymy piekne wzgórza, cudowny las i to co najpiekniejsze - rezerwat Prządki, liczne skałki w lesie, zamek Kamieniec w ktorym hrabia Fredro umiejscowil akcje "Zemsty". Rezerwat jest tuz koło drogi / jest tam parking i tablica informacyjna/, natomiast do zamku Kamieniec można dojechać ale najlepiej z parkingu przespacerować się oznakowaną ścieżką.
Niżej na zachęte kilka zdjęć, więcej będzie niebawem na mojej stronie.

  Nowy portal - zapraszam
Na portalu w artykule o Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym znalazłam w sumie kilka poważnych błędów merytorycznych i bardzo wiele nieścisłości.


Cieszysz się, Żmijeczko?
  Rezerwat "Chełm"
Rezerwat został utworzony 14 czerwca 1996 roku na terenie Leśnictwa Cieszyna w oddziałach: 423-429, w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych jedynej w województwie rzeszowskim enklawy lasów bukowych porastających „Górę Chełm” oraz wspaniałych zespołów źródliskowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 155,26 ha.

Rezerwat leży w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Teren rezerwatu obejmuje jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Pogórza Strzyżowskiego jakim jest pasmo Klonowej Góry. Pasmo to zaliczane jest do najwyższych i najbardziej urozmaiconych w jego zasięgu. Górę Chełm wyróżnia ponadto obecność licznych źródeł wody pitnej o wysokiej jakości.
Najcenniejszymi na obszarze rezerwatu są ekosystemy leśne oraz stanowiące ich element zbiorowiska roślinne. Największą powierzchnię w rezerwacie zajmuje zespół żyznej buczyny karpackiej Dentario glandulosae – Fagetum w formie reglowej. Ponadto na uwagę zasługuje zbiorowisko: grądu subkontynentalnego Tilio-Carpinetum jak i podgórskiego łęgu jesionowego Carici remotae-Fraxinetum.
We florze rezerwatu liczą grupę stanowią rośliny górskie oraz chronione i rzadkie. Spośród nich do najcenniejszych należą: buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, umieszczony na „Liście roślin zagrożonych w Polsce” pod kategorią gatunków narażonych na wyginięcie , kruszczyk siny, szerokolistny i rdzawoczerwony, storczyk plamisty, gnieźnik leśny.
Kompleksy leśne, w skład których wchodzi omawiany rezerwat, znajdują się w zasięgu areału osobniczego wielu cennych gatunków fauny. Spośród ptaków na szczególną uwagę zasługuje puszczyk uralski umieszczony w „Polskiej Czerwonej Książce Zwierząt”.
  Wydawnictwa i mapy dotyczące Pogórza Strzyżowskiego
Powiat Strzyżowski

Autor: Artur Bata, Hanna Lawera,
ISBN: 83-88065-58-0
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza APLA, 2001
Format: A5
Okładka: miękka
Liczba stron: 104
Nr wydania: 1

Publikacja z serii Panorama Powiatów, dotycząca jednego z najpiękniejszych zakątków regionu.
Zawartość:
Środowisko przyrodnicze (Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy, Strzyżowsko - Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu, Hyżniańsko - Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu)
Z przeszłości
Powiat strzyżowski dawniej i dziś
Tradycje kulturalne ziemi strzyżowskiej
Sylwetki - Franciszek Chrapkiewicz, Kazimierz Iranek - Osmecki, Roman Konieczkowski, Jerzy Mycielski, Zygmunt Mycielski, Stanisław Panek, Józef Patryn, Julian Przyboś, Ignacy Skarbek Kruszewski, Eugeniusz Szczepankiewicz, Wojciech Weiss, Wilhelm Zajączkowski
MIASTO I GMINA STRZYŻÓW
Zwiedzamy miasto (Strzyżów)
Tajemnice niemieckich schronów
W gminie - Dobrzechów, Żyznów
Zabytki w strzyżowskiej gminie - Żarnowa, Dobrzechów, Bonarówka, Żyznów, Zawadka, Wysoka Strzyżowska
GMINA CZUDEC
Z przeszłości
Zwiedzamy Gminę - Czudec, Babica, Nowa Wieś, Pstrągowa
GMINA FRYSZTAK
Z przeszłości
W gminie - Kobyle, Stępina, Lubla, Gogołów
Wązniejsze obiekty zabytkowe - Frysztak, Lubla, Gogołów, Kobyle, Góra Chełm
GMINA NIEBYLEC
Z przeszłości
W Gminie - Gwoźnica, Lutcza
Szlakiem zabytków - Niebylec, Blizianka, Gwoździanka, Połomia, Baryczka, Lutcza
GMINA WIŚNIOWA
Z przeszłości
Ważniejsze obiekty zabytkowe w Gminie - WIśniowa, Kozłówek, Pstrągówka, Niewodna

  Ogończyki 2008
Niech zgadne że te okolice krosna to Czarnorzecko-Strzyzowski Park Krajobrazowy Ja swoje akacjowce spotykałem po kilka żerujace na rumianku i dzikiej marchwi w okolicach cergowej oraz w m. Rozdziele na pograniczu woj. Małopolskiego i Podkarpackiego
  Argynnis laodice
A czy ktos obserwował ją w moich okolicach?? Parki krajobrazowe (Czarnorzecko-Strzyzowski i Jaśliski), narodowe (magurski), a może jeszcze gdzieindziej??
  Alcedo wiesz ???
Alcedo jesteś z Krosna, pewnie znasz Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, byłeś na górze Chełm ?, czy są tam w pobliżu jakieś kamieniołomy, bo słyszałem że są , ja tam nigdy nie byłem i czy są w tym parku jakieś formy skalne, oprócz prządek.
  Teraz Polska :)
Prządka-matka i prządka-baba: rezerwat Prządki… Rezerwat jest położony w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego
  Wspólne wypady - Rzeszów i okolice.
Kto ma ochotę na dłuższe niedzielne śmiganie do Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego?

Tempo umiarkowane. Zrednia koło 21km/h więc spoko. Chyba ze wzrośnie.
  Ile wilków jest w Polsce ?
Moze o zbyt wielkiej ilości ma świadczyć zagęszczenie wilka w Bieszczadach ? Sprawiedliwy to nie wilki się rozpanoszyły ... to po prostu ludzi się za duzo zrobiło w niektórych miejscach... poza tym miast odstrzeliwywać powinno się wilki relokować ... Skoro szkocja chce wilków to powinniśmy im trochę podesłać a nie je uśmiercać.

Takiś sprawiedliwy, a teraz popatrz. Angole swoje pogonie za lisem musza urządzać w taki a nie inny sposób, bo zalali asfaltem co było do zalania a na przestrzeni kilku dziesięcioleci ich program zwalczania wścieklizny rozrósł się do agresywnego tępienia wszystkiego co nie ma obroży i numerka. Tego chcesz w Polsce ? To może jeszcze wytnijmy limbę w Zakopcu bo to tylko drzewo. Twój punkt widzenia, obrona ćwierkających czy zżerających młode drzewka jest niezła... nie ma co. W naturze jednak potrzebna jest równowaga, a tej jeszcze nie ma ... i już zapewne nie będzie bo jak kiedyś wilk mógł migrować bezpieczniej i lokować się na terenie niemal całej RP tak teraz nie bardzo ma jak. Jedynymi kierunkami jego migracji są Ukraina, Słowacja i Białoruś a stamtąd o ile im się uda nie paść ofiarą tumanów znów do Polski... tylko szkoda że muszą to robić dookoła bo z Bieszczadów na Mazury nie pójdą asfaltem łapiąc stopa prawda ?

Jak już możesz to trochę konstruktywizmu w dysputę włóż, bo naprawde odbędzie się forumowa jatka, a tego lepiej unikać ...

Btw. w grudniu 2oo6 roku jadac przez Czarnorzeki (Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy) około godziny 1:3o w nocy, tuż poniżej tzw. Prządek widziałem wilka... piekny srebrny i dumny zwierz... Zatrzymałem samochód i po prostu patrzyłem jak sobie stoi na skale. Potem niespiesznie zszedł, przeskoczył barierę i zniknął w lesie ... Polecam taki widok. Zapraszam w Bieszczady i w trasę na Wołkowyje i Zawóz... tam dość często widywałem je przy drodze właśnie... Wrażenie jest niesamowite.

EDIT: co do Niemiaszków.... oni sa mądrzy w gębie bo z działaniami to u nich kiepsko... Maja mądre powiedzenie, które u Nas trzeba przyjąć i uczyć by było lepiej. Verbeugen ist besser als Heilen.... Zapobiegać jest lepiej niż leczyć. Dlatego powinniśmy się skupić na edukacji hodowców jak zabezpieczać stada, jak odgradzać ię od dzikich zwierząt a nie jak konstruować ogrodzenia 38oV.... takie też widziałem ale zlikwidowano je już na szczęście. Jest wiele sposobów, którymi mozna osiągnąć kompromis i oszczędzić cierpień. Są na to środki finansowe tylko, że nasi prości hodowcy ni w ząb nie kumają języków obcych a i po Polsku im nieskoro idzie. Czego wymagać? Abyśmy ... Ci, którzy wiedza jak i wiedzą co pomogli prostym ludziom w zrozumieniu istoty zapobiegania np. utraty hodowli i niedopuszczeniu do późniejszej krwawej i ślepej zemsty na przyrodzie. Bo człowiek jest najbrutalniejszym i najniebezpieczniejszym gatunkiem na tej planecie i niestety ma narzędzia śmierci, których żadne inne zwierze nie posiada. Ma też coś innego co nas - ludzi - różni od zwierząt. Jest to wrazliwość, którą trzeba dźwignąć z kolan bo jak na razie to ona ma się najsłabiej. W czasie wyścigu szczurów nie widzimy tego co piękne, co było przed nami i co powinno po nas pozostać. Teraz liczy się tylko Mamona i jej dzieci.... sukces i sława. Ale kiedyś będziecie chcieli powiedzieć swoim dzieciom czy wnukom o spotkaniu z wilkiem na szlaku, o tym jak patrzyliście mu w oczy i jak rozeszliście się w milczeniu, chociaz wilki nie milkną. Będziecie chcieli będąc emerytami pojechać w Bieszczady i wsłuchać się w odgłosy.... usłyszycie skrzek bażanta i pierd królika bo taki świat chce nam zgotować Sprawiedliwy.... niestety. Ryk jelenia i wycie wilka będziecie mieli już tylko na mp3 playerze bo o tych gatunkach z takim podejściem świat zapomni. Oby nie.

Pozdr.
  Szlak zielony: Strzyżów - Brzeżanka - Bonarówka
Znak rozpoczynający szlak w Strzyżowie znajduje się na drzewie obok dworca PKP i PKS. Linia kolejowa przebiegająca przez Strzyżow została oddana do użytku w 1890 roku, połączyła Jasło z Rzeszowem, albo jak chcą niektórzy znawcy problemu, była jednym z odgałęzień ówczesnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, długości 750 km, biegnącej z Czadcy (nad zachodnią granicą monarchii austriackiej) przez Żywiec, Suchą Beskidzką, Chabówkę, Nowy Sącz, Jasło, Zagórz, Stryj, Stanisławów do Husiatynia (tuż przy granicy rosyjskiej). Na budynku dworca, od strony torów kolejowych, znajduje się tablica poświęcona Wojciechowi Weissowi (1875-1950), artyście malarzowi, wieloletniemu rektorowi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który mieszkał i tworzył przez pewien czas w tym budynku. Tutaj na drzewie z początkiem szlaku, jest również drogowskaz informujący, że do Bonarówki jest 4 godziny, a na Brzeżankę jest 2 1/2 godz. Idąc zgodnie za znakami, należy skierować się w kierunku centrum miasta, by po przejściu około 400 metrów, przekroczyć tory kolejowe i most na Wisłoku. Szlak prowadzi dalej wzdłuż szosy asfaltowej w kierunku Godowej i Lutczy, mijając po drodze odejście szosy do wsi Brzeżanka.
Po dojściu do tego miejsca, w oddali widać znak drogowy z napisem GODOWA, szlak skręca w prawo, w drogę polną prowadzącą obok kilku gospodarstw, by po około 15 minutach dojść na małe wzniesienie, z którego widać: w kierunku południowym pasmo Brzeżanki (477 m. n.p.m. - najwyższy punkt), w kierunku północnym Strzyżów i Łętownię nad Strzyżowem, w kierunku południowo-zachodnim pasmo Czarnówki, a w kierunku północno-zachodnim Chełm (528 m. n.p.m.) oraz Bardo (534 m. n.p.m.). Szlak prowadzi dalej polną drogą (znak na słupie energetycznym), by po chwili zejść w małą dolinę, gdzie po około 100 metrach należy skręcić w lewo (znak na słupie energetycznym), a potem w prawo drogą polną. Po przejściu przez mały zagajnik, szlak wyprowadza na otwartą przestrzeń, na wprost widać pojedyncze zabudowania przysiółka Podlas, z tego miejsca należy iść drogą polną w kierunku samotnej brzozy przy starej drodze prowadzącej małym wąwozem. Dalej należy się kierować w kierunku drogi żwirowej, przy której stoją słupy linii energetycznej (drewniane i betonowe) i domy przysiółka Podlas.
W tym miejscu szlak dochodzi do szosy prowadzącej ze Strzyżowa do Bonarówki przez pasmo Brzeżanki, tutaj należy skręcić w lewo, by po przejściu około 800 metrów, dojść do przygotowanego przez Nadleśnictwo Strzyżów miejsca z zadaszeniem, ogrodzonego, gdzie można zapalić ognisko, zobaczyć na tablicach jakie zwierzęta żyją w tutejszych lasach. W tym miejscu rozpoczyna się teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Park ten utworzono w 1993 roku na obszarze 25 784 ha. Na terenie Parku występuje granica zasięgu flory górskiej i niżowej, przenikają się gatunki Karpat Wschodnich (sałatnica leśna, kostrzewa górska) i Zachodnich (przytulia okrągłolistna, pięciornik omszony, kosmatka żółtawa). W Parku jest 40 roślin objętych ochroną gatunkową, są to m.in. barwinek pospolity, skrzyp olbrzymi, pióropusznik strusi, paprotka zwyczajna. Bogato reprezentowane są malownicze formy skałkowe. Szlak prowadzi dalej drogą, a po kilku minutach skręca w lewo do lasu, by drogą leśną, idącą grzbietem pasma dojść do najwyższego punktu (477 m. n.p.m.).
W pobliżu tego punktu spotykamy początek czarnego szlaku z Brzeżanki przez Godową, wzgórze nad Gwoździanką, Połomię, Babicę do Czudca. Na drzewie drogowskazy szlaku zielonego informujące, że do Strzyżowa (PKS, PKP) jest 2 1/2 godz. a do Bonarówki (cerkiew) 1 1/2 godz. Jest również drogowskaz szlaku czarnego. Od tego miejsca szlak zaczyna się obniżać, po kilku minutach skręca w prawo, by cały czas schodząc coraz to niżej, dojść do opisywanej już drogi ze Strzyżowa do Bonarówki, gdzie skręca w lewo, prowadząc wzdłuż drogi. Po przejściu około 500 metrów szlak schodzi w prawo z drogi, by przez zagajnik, obok ambony myśliwskiej, dalej wzdłuż rowu odwadniającego dojść do drogi prowadzącej po wzniesieniu nad Bonarówką. Po dojściu do tego miejsca skręcić w prawo i za moment w lewo, na drogę prowadzącą przez młody las. Cały czas szlak sprowadza w dół, by kilku minutach dojść do drogi prowadzącej przez Bonarówkę.
Na lipie, obok gospodarstwa, jest znak nakazujący skręt w prawo, w górę Bonarówki. Cały czas szlak prowadzi drogą przez wioskę, mijając po drodze ośrodek dla dzieci, by dojść do dawnej cerkwi w Bonarówce.
Drogowskazy na drzewie obok cerkwi informują, że do Strzyżowa jest 4 godziny, na Brzeżankę 1 1/2 godziny a do Krosna 5 godzin. Cerkiew odrestaurowana, jest używana przez wiernych wyznania rzymskokatolickiego, jest kościołem filialnym parafii Żyznów. Chcąc wejść do świątyni, najlepiej skontaktować się z parafią rzymsko-katolicką w Żyznowie.

Opracował:
Staniaław Polański
  Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie zajmuje obszar rozpościerający się od doliny Wisłoki na zachodzie po krętą dolinę Wisłoka na wschodzie. Północną granicą jest nasunięcie fliszu karpackiego na mioceńskie utwory Kotliny Sandomierskiej, do rozciągającej się od doliny Wisłoki po Dolinę Dolnego Sanu Pradolinę Podkarpacką. Na południu graniczy z Kotliną Jasielsko-Krośnieńską, gdzie osie fałdów płaszczowiny śląskiej, budującej południową część Pogórza zapadają pod oligoceńskie warstwy krośnieńskie centralnej depresji karpackiej.
Wierzchowina Pogórza Strzyżowskiego jest mało zróżnicowana, ale można w niej wyróżnić trzy wyraźnie zaznaczające się fragmenty.
Północną część tworzą połogie wzniesienia nie przekraczające 450 m n.p.m., w większości wylesione użytkowane rolniczo, zbudowane z jednostki tektonicznej charakterystycznej już dla Beskidów Wschodnich - Płaszczowiny Skolskiej.
Środkowa część jest najwyższa, góruje nad okolicą 100-150m, jest to pasmo Chełmu (528m n.p.m.) i najwyższego na Pogórzu Strzyżowskim - Barda (534m n.p.m.), z wybijającą się na zachodzie Klonową Górą (525 m n.p.m.). Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe obszar ten stanowi fragment Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się tu również rezerwat „Góra Chełm”, obejmujący najwyższe partie pogórza.
Na południu między doliną Sowiny na północy a Kotlina Jasielsko - Krośnieńską na południu wznosi się niewysokie zalesione pasmo osiągające w najwyższym punkcie, zwanym Babią Górą 387 m n.p.m. Są to Wzgórza nad Warzycami, wyraźnie widoczne z okolic Jasła, znane z rezerwatu przyrodniczo-geologicznego „Golesz”.
Bardzo ciekawym pod względem krajobrazowym i historycznym jest przełom Wisłoka w okolicy Frysztaka, gdzie rzeka nie tylko wcina się między najwyższe pasma pogórzy Strzyżowskiego i Dynowskiego, ale również skręca gwałtownie z kierunku północnego na wschód, by w okolicy Strzyżowa znów powrócić do południkowego przebiegu.
Ciekawe miejsca:

Rezerwat „Golesz”, z fragmentami XII-wiecznego grodziska i XIV-wiecznego zamku Łokietka
Stępina - zespół fortyfikacji w tym schron kolejowy, gdzie odbyło się spotkanie Hitlera z Mussolinim 27-28 sierpnia 1941 r.
Smarzowa - miejsce urodzenia Jakuba Szeli
Wielopole Skrzyńskie - rodzinna wieś Tadeusza Kantora
Lubla - XV- wieczny drewniany kościół pw. Św Mikołaja, wybudowany przez cystersów z Koprzywnicy, do których do 1780 roku należała wieś
Gogołów - drewniany kościół z 1672 r. pw św. Katarzyny
Brzostek - jedna z najstarszych miejscowości województwa podkarpackiego, prawa miejskie 1367 i 2009r., zabytkowa zabudowa rynku
Czudec - zespół dworsko-parkowy, barokowy kościół św. Trójcy (sanktuarium MB Czudeckiej), drewniana zabudowa rynku

Opracowanie: Justyna Kaszowska ze strony www.pogorza.pl
  Szlak czarny: Czudec - Brzeżanka (477)
Szlak o długości 24 km, do przejścia którego potrzeba około 8 godzin, został wyznakowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Rzeszowie przed 1970 rokiem.Zaczyna się w miejscowości Czudec, gdzie w rynku na słupie znajdują się stosowne drogowskazy informujące, że do Babicy jest 2 godziny. Zaczynając wędrówkę w Czudcu, warto podać nieco informacji na temat tej miejscowości o starym rodowodzie, leżącej w dolinie Wisłoka. W XII wieku istniał tutaj gród obronny. W późniejszym czasie, na prawym brzegu Wisłoka, powstał zamek na miejscu zwanym Górą Zamkową, wzmiankowany w dokumencie Kazimierza Wielkiego Wielkiego w 1354 roku, rozebrany w I pol. XVIII wieku. Król Władysław Jagiełło nadał Czudcowi prawa miejskie w 1427 roku. W 1461 roku miasto zostało przeniesione na nowe miejsce po lewej stronie Wisłoka. W XVI - XVII wieku Czudec stał się ośrodkiem kalwinizmu. Na przełomie XVIII i XIX wieku jest to znany ośrodek produkcji płótna. Prawa miejskie Czudec utracił po I Wojnie Św. Zachowana do dziś zabudowa rynku świadczy o dawnym miejskim charakterze. Będąc w Czudcu warto wstąpić do kościoła parafialnego pw. Św. Trójcy z lat 1713 - 1734, w którym jest czczony obraz Matki Boskiej Czudeckiej. Po opuszczeniu rynku, szlak prowadzi drogą asfaltową w kierunku północno-wschodnim, mijając z lewej strony cmentarz, na którym znajduje się (w starej części) kaplica cmentarna św. Marcina z końca XVIII wieku. Po przejściu około 0,5 km opuszczamy wspomnianą drogę asfaltową i skręcamy w kierunku zachodnim, idąc najpierw drogą wśród zabudowań wiejskich, by potem idąc przez las osiągnąć grzbiet wzniesienia o nazwie Grochowiczna. Tutaj czarny szlak spotyka się z żółtym szlakiem "Dookoła Rzeszowa", gdzie znajdują się stosowne drogowskazy. Idąc dalej, przez około 0,5 km prowadzą nas obydwa szlaki, po czym żółty skręca w lewo a czarny prowadzi drogą na wprost w kierunku Babicy, do której schodzimy obok kościoła. Babica, wieś leżąca w dolinie Wisłoka, niegdyś letnisko, wzmiankowana w XIV wieku. Dzisiaj jest znana co raz bardziej z tego, że w Niedzielę Palmową, parafianie odprawiają misterium Męki Pańskiej. Po przekroczeniu ruchliwej drogi Barwinek - Radom (uwaga przy przejściu), szlak skręca po chwili drogą w prawo, przechodzi przez linię kolejową Jasło - Rzeszów (oddana do użytku w 1890 roku), przekracza most na Wisłoku i skręca w prawo wzdłuż Wisłoka. Po około 200 metrach szlak skręca w lewo, dość stromą leśną ścieżką. Chcąc uniknąć wędrówki tą ścieżką, można iść dalej, nie skręcać, ale dojść do dolnej stacji wyciągu narciarskiego w Babicy, wędrować przecinką wzdłuż wspomnianego wyciągu, do jego górnej stacji, gdzie ponownie osiągamy znaki czarnego szlaku. Po około 1 godz. marszu osiągamy przysiółek Podwiszówka, mając wcześniej okazję do podziwiania rozległej panoramy na dolinę Wisłoka w kierunku Czudca, wzgórz nad Strzyżowem z zalesioną Łętownią oraz wzgórze nad Gwoździanką (464 m. n.p.m.). W tym miejscu czarny szlak spotyka odcinek żółtego szlaku prowadzący z Kołaczyc do Dynowa. Idąc dalej zagajnikami w kierunku południowo-zachodnim osiągamy grzbiet wzniesienia nad Połomią (340 m. n.p.m.), skąd można podziwiać rozległa panoramę, schodzimy w dół, przekraczamy rzeczkę Gwoźnicę (ma źródła na stokach Wilczego) i osiągamy ponownie drogę Barwinek - Radom prowadzącą przez wieś Połomię. Wg dokumentów wieś założona w 1346 roku. Przy drodze stoi pomnik z 1966 roku, upamiętniający akcję przeprowadzoną 3.VII.1944 roku przez Armię Krajową, w czasie której odbito z rąk niemieckich grupę aresztowanych mieszkańców z Niebylca. We wsi znajduje się kościół parafialny z kamienia pw. św. Mikołaja, późnogotycki z 1517 roku. W kościele niezwykle cenny tryptyk z 1500 roku, pochodzący ze szkoły małopolskiej. Po osiągnięciu drogi z Barwinka i jej przekroczeniu, szlak skręca w kierunku Rzeszowa, by po około 50 metrach wejść w boczną drogę, którą szlak opuszcza po około 300 metrach, skręcając na południe do drogi Połomia - Glinik Zaborowski. Idąc tą drogą, po około 300 metrach skręcamy w lewo do małego zagajnika, po przejściu którego wychodzimy na otwartą przestrzeń, by po około 15 minutach dojść do zabudowań miejscowości Gwoździanka, leżącej wzdłuż drogi asfaltowej Niebylec - Żarnowa. W Gwoździance znajduje się dawna drewniana cerkiew grecko-katolicka z I poł. XIX wieku, używana obecnie jako kościół rzymsko-katolicki. Idąc drogą asfaltową dochodzimy do masztu telefonii komórkowej, wybudowanej w pobliżu wzniesienia o nazwie Wzgórze nad Gwoździanką (464 m. n.p.m.). Po opuszczeniu drogi asfaltowej szlak prowadzi lasem i polami przez przysiółek Łazy do przysiółka Zagórze (tutaj należy uważać, by skręcić w odpowiednim momencie w prawo, w kierunku przysiółka Zagórze, gdzie na drzewie w oddali widoczny znak szlaku). Mijając zabudowania przysiółka Zagórze, przekraczamy rzekę Stobnicę (źródła tej rzeki o długości 46,5 km znajdują się na stokach Wroczenia, koło Pakoszówki, w pobliżu Sanoka), dochodzimy do Godowej. Jest to wieś z przełomu XIV/XV wieku, należała do Strzyżowskich, Wielopolskich i od XVII wieku do Dydyńskich. Na północnym skraju wsi (obecnie w granicach Strzyżowa) znajduje się pałac barokowo-klasycystyczny, wybudowany około 1786 roku, przebudowany w 1926 i po 1945 roku. Po przekroczeniu drogi Strzyżów -Lutcza, szlak prowadzi obok sklepu drogą polną w kierunku widocznej Brzeżanki ( na słupie drogowskazy). Idąc wspomnianą drogą polną, dalej lasem, osiągamy grzbiet Brzeżanki (477 m. n.p.m., dość strome podejście), gdzie spotykamy opisany wcześniej zielony szlak ze Strzyżowa do Bonarówki. Na drzewie znajdują się drogowskazy czarnego i zielonego szlaku. Ostatni odcinek opisywanego szlaku, z Godowej na Brzeżankę, przebiega przez teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, o którym można przeczytać w opisie zielonego szlaku Strzyżów - Bonarówka.

Opracowała:
Małgorzata Haspel

administrator dnia Wto Maj 19, 2009 07:39, w całości zmieniany 1 raz
  Pogórze Dynowskie - Wrota Karpat Wschodnich
Największy mezoregion wśród zewnętrznych Pogórzy Karpackich, a zarazem najciekawszy pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym. Rozciąga się między doliną Wisłoka na zachodzie a doliną Sanu na wschodzie. Granica północna jest długa i trudna do wyznaczenia w terenie, gdyż stanowi ją nasuniecie fliszu karpackiego na utwory mioceńskie Kotliny Sandomierskiej, lekko sfałdowane na tym obszarze i tworzące tzw. Podgórze Rzeszowskie, ciągnące się 60-cio kilometrowym łukiem wzdłuż linii kolejowej Rzeszów - Przemyśl, przykryte glinami i piaskami czwartorzędowymi oraz lessem.
Granica południowa jest krótka i wyraźna, gdyż południowe pasma pogórza opadają stromym progiem do Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Na południowym-wschodzie granica z Pogórzem Bukowskim (część Dołów Jasielsko-Sanockich) przebiega orientacyjnie wzdłuż drogi z Beska do Sanoka, przecinając wododział między Wisłokiem a Sanem.
Północna część pogórza to wyrównana powierzchnia wyżynna osiągająca 350 - 450 m n.p.m. gęsto zaludniona, wylesiona. Na południe od Błażowej wznosi się wyraźne pasmo Wilczego (Patrii) 510 m n.p.m., zalesione, a cenne przyrodniczo obszary zostały ujęte w dwóch rezerwatach: florystycznym "Wilcze", chroniącym m.in. buczynę karpacką i faunistycznym rezerwacie "Mójka", chroniącym stanowisko bobra. Szerokie garby części północnej części pogórza wycięte są w fałdach płaszczowiny skolskiej. Na południe od nich na granicy z płaszczowiną śląską w oknie węglówki wychodzą skały najstarszej płaszczowiny - podśląskiej.
Południowa część między dolinami Stobnicy a Wisłoka to pasmo o charakterze górskim zbudowane z odpornych skał fliszu płaszczowiny śląskiej, ciągnie się od przełomu Wisłoka pod Frysztakiem po Brzozów, składa się z 3 części:
pasmo Czarnego Działu, z najwyższym szczytem Kiczery Wyżne (518 m n.p.m.)
pasmo Czarnówki (492 m n.p.m.) i Suchej Góry (591 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Pogórza Dynowskiego, z rezerwatem "Prządki" i zamkiem Kamieniec w Odrzykoniu, znanym z dramatu "Zemsta" Aleksandra Fredry
Pasma te tworzą najpiękniejszy i najcenniejszy przyrodniczo fragment Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
pasmo Kretówki, z najwyższym wzniesieniem Bucznik (436 m n.p.m.) i dwoma rezerwatami Cisów: "Kretówki" i "Cisy w Malinówce", będących największymi skupiskami cisów w Polsce

Od Brzozowa na wschód do doliny Sanu rozciągają się długie wzgórza m.in. Grabówka (527 m n.p.m.), Wroczeń (497 m n.p.m.) i Kopacz (536 m n.p.m.). Obszar ten jak i całe Pogórze Dynowskie posiada charakter gór rusztowych, charakterystycznych dla Karpat Wschodnich. Pasma rozciągają się z północnego zachodu na południowy wschód, a rozdzielone są potokami, które następnie wpadają do Wisłoka na zachodzie lub do Sanu na wschodzie, między nimi znajdują się krótkie grzbiety łączące pasma, stanowiące wododziały dla walnych rzek pogórza. Do głównych dopływów Wisłoka należą idąc od południa: Wysoka, Stobnica (stanowiąca od średniowiecza jedną z najważniejszych osi osadniczych i szlak handlowy, u jej ujścia rozwinął się Strzyżów), Gwoźnica, uchodząca w okolicy Czudca, Strug.
Dopływami Sanu są: Magiera, Baryczka.,
Pod względem kulturowym i historycznym teren Pogórza Dynowskiego jest niezwykle zróżnicowany i niesamowicie ciekawy. Każda miejscowość kryje w sobie pamiątki po burzliwej przeszłości - od tajemniczych kurhanów z zamierzchłych czasów, początków osadnictwa, wojen, najazdów, rabacji, po tragiczne lata I i II wojny światowej i burzliwe lata powojenne.
Obszar pogórza wyróżnia się także pod względem etnograficznym, to na tym terenie ludność zaliczana do Pogórzan Wschodnich sąsiadowała z enklawą ludności Rusińskiej zwanych Zamieszańcami, zamieszkującymi 10 wsi skupionych w południowej, najbardziej niedostępnej części pogórza.

Warto zobaczyć:
Brzozów - Kościół pw. Przemienienia Pańskiego. W kościele wmurowana trumienka, z całymi dłońmi ks. Bartłomieja Misiałowicza, budowniczego kościoła sprzed 300 laty.
Blizne - Kościół drewniany z przełomu XV-XVIw. pw. Wszystkich Świętych. Wpisany w 2003r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Haczów - Kościół drewniany, zbudowany pod koniec XIVw. pw. Wniebowzięcia NMP. Wnętrze kościoła zdobi polichromia figuralna z 1494r. Wpisany w 2003r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Jasienica Rosielna - Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1770r. Świątynia należy do nielicznych kościołów drewnianych z dwu wieżową fasadą.
Lutcza - Kościół drewniany pw. Wniebowzięcia NMP z II poł. XV w.
Golcowa - Kościół parafialny pw. św. Barbary i Narodzenia NMP z II poł. XV w.
Gwoźnica Górna - Miejsce urodzin Juliana Przybosia - jednego z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej, tutaj znajduje się izba regionalna mu poświęcona.
Strzyżów - Kościół parafialny pw. M.B. Niepokalanie Poczętej i Bożego Ciała z 1401 r. Bożnica - 2 poł. XVIII w.
Zespół tunelu schronowego - zbudowany w okresie pomiędzy wiosną 1940r. i latem 1941r. Wchodził w skład kompleksu schronowego w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie - Fhrershauptguarier - Anlage Sd".
Węglówka - Cerkiew grekokatolicka (obecnie kościół rzymskokatolicki) z 1898 r. Dąb "Poganin" o obwodzie 8.95m. Miejscowość znana z występowania ropy naftowej, którą już w XVI w. używano do oświetlania Krosna. W 1888 r. rozpoczęto wydobywanie ropy naftowej na wielką skalę. Stara kopalnia, po II wojnie światowej rozbudowana, należy dziś do największych i najbardziej wydajnych na Podkarpaciu.
Czarnorzeki - Cerkiew z 1918r., obecnie służąca jako kościół katolicki, Rezerwat przyrody "Prządki".
Odrzykoń - Ruiny zamku Kamieniec, w okolicy liczne ścieżki przyrodnicze, grota "Smocza Jama", zbiorowe mogiły mieszkańców, zmarłych na cholerę w XIX w., ślady grodziska Wiślan z IX w., cmentarzysko kurhanowe (IX / X wiek), wychodnie piaskowca ciężkowicko - istebniańskiego, cmentarz choleryczny z XIX w.
Bonarówka - Cerkiew grekokatolicka pw. Przeświętej Bogurodzicy z I poł. XVII w., obecnie kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Żyznowie.
Połomia - Kościół pw. Św. Mikołaja z XVII w.
Nozdrzec - Późnobarokowy kościół z 1746r.,
Blizianka - Cerkiew Zaśnięcia NMP z 1865r.
Tyczyn - Kościół parafialny pw.Świętej Trójcy i św.Katarzyny z XV w., Szpital dla ubogich oraz kościół szpitalny pw.św.Krzyża z końca XV w.

Opracowanie: Justyna Kaszowska ze strony www.pogorza.pl
 czarnogora macedonia i serbia praktyczny
czarno białego zdjęcia
czarno biały obrazek
czarno bialy wyswietlacz
czarno bialych motywow
Czarnobyl Spowiedź reportera
Czarnogórska Armia Narodowa
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Czarnoksiężnika z krainy Oz
czarno biale darmowe
Czarno na białym
Czarodziejka z ksi
Czarna Owca Radom
cywilnych w Policji
Czarny blues o
  • dziennik lidszu komentarze 1480
  • tlumacz polsko wloski tlumacz
  • rynek owocowo warzywna bronisze
  • 108k czajnik elektryczny
  • do podstrony;1800